- vivo V80 Lite 5G vs vivo s2 membandingkan dua telefon dengan perkakasan yang hampir sama seperti disenaraikan.
- Perkakasan utama: Kedua-dua model menyenaraikan cipset Dimensity 7360 Turbo, RAM 8GB dan storan 128GB.
- Paparan: Setiap telefon dilengkapi panel AMOLED melengkung dengan kecerahan 3,000 nit.
- Bateri: Kedua-dua peranti menyenaraikan bateri 7,050mAh dengan pengecasan pantas 44W.
- Nilai terbaik: Harga vivo V80 Lite 5G yang disenaraikan adalah lebih rendah, manakala S2 5G membawa spesifikasi yang dilaporkan sama.
vivo V80 Lite 5G vs vivo s2: Perbezaan Utama
Perbandingan vivo V80 Lite 5G vs vivo s2 adalah agak luar biasa kerana senarai spesifikasi yang diberikan menunjukkan kedua-dua telefon mempunyai profil perkakasan yang hampir sama. Kedua-dua peranti ditunjukkan dengan ukuran paparan, sensor kamera, butiran pemproses, kapasiti bateri, perisian, kesambungan dan ciri ketahanan yang sepadan.
Perbezaan paling jelas yang disenaraikan ialah harga. Halaman perbandingan merekodkan vivo S2 5G pada ₹39,999 dan vivo V80 Lite 5G pada ₹28,999, menghasilkan jurang sebanyak ₹11,000. V80 Lite 5G turut disenaraikan dengan tarikh pelancaran dijangka pada 3 September 2026, manakala S2 5G disenaraikan dengan tarikh pelancaran pada 6 Ogos 2026.
| Spesifikasi | vivo S2 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Harga disenaraikan | ₹39,999 | ₹28,999 |
| Maklumat pelancaran | 6 Ogos 2026 | 3 September 2026 dijangka |
| Sistem operasi | Android v16 | Android v16 |
| Antara muka tersuai | OriginOS 6 | OriginOS 6 |
| Cipset | Dimensity 7360 Turbo | Dimensity 7360 Turbo |
| RAM dan storan | 8GB, 128GB UFS 3.1 | 8GB, 128GB UFS 3.1 |
| Bateri | 7,050mAh | 7,050mAh |
| Pengecasan pantas | 44W | 44W |
Nilai Terbaik yang Disenaraikan
vivo V80 Lite 5G mempunyai harga yang disenaraikan lebih rendah sambil mengekalkan spesifikasi utama yang sama dalam data perbandingan.
Prestasi Seimbang
Kedua-dua telefon menggunakan Dimensity 7360 Turbo, RAM LPDDR4X 8GB dan storan UFS 3.1.
Keutamaan Pengesahan
Semak senarai jualan runcit akhir mengikut wilayah sebelum membeli kerana pelancaran V80 Lite 5G ditandakan sebagai dijangka.
Apabila dua telefon berkongsi hampir setiap spesifikasi yang disenaraikan, harga, waranti, ketersediaan dan aksesori yang disertakan menjadi lebih penting daripada dakwaan penanda aras semata-mata.
Data perbandingan turut memberikan kedua-dua telefon skor AnTuTu sebanyak 970,000 dalam versi 11. Angka itu mencadangkan tahap prestasi yang serupa, tetapi keputusan penanda aras boleh berbeza mengikut versi perisian, keadaan terma dan kaedah ujian. Anggap ia sebagai titik rujukan dan bukan satu-satunya sebab untuk memilih mana-mana model.
Paparan, Reka Bentuk dan Pengendalian Harian
Spesifikasi paparan kedua-dua telefon pada asasnya sepadan. Kedua-duanya disenaraikan dengan skrin AMOLED berwarna melengkung, nisbah aspek 20:9, kira-kira 449 piksel per inci dan nisbah skrin-ke-badan dianggarkan sebanyak 83%. Kecerahan puncak yang disenaraikan ialah 3,000 nit, dengan sokongan HDR, pensijilan cahaya biru rendah SGS, perlindungan kelipan rendah, kebolehbacaan di bawah cahaya matahari dan pensijilan paparan tambahan.
Kedua-dua model menggunakan reka bentuk lubang tebuk dan bukannya takuk tradisional yang besar. Senarai perbandingan memberikan kedua-dua telefon ukuran yang sama, iaitu 75.25 x 164.42 x 7.99 mm, serta berat yang sama sebanyak 197 gram. Pilihan warna yang disenaraikan ialah Sapphire Blue, Regal Bronze dan Silk White.
| Ciri Reka Bentuk | vivo S2 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Jenis skrin | AMOLED melengkung | AMOLED melengkung |
| Nisbah aspek | 20:9 | 20:9 |
| Ketumpatan piksel | Kira-kira 449 PPI | Kira-kira 449 PPI |
| Kecerahan | 3,000 nit disenaraikan | 3,000 nit disenaraikan |
| Ketebalan | 7.99mm | 7.99mm |
| Berat | 197g | 197g |
| Warna yang disenaraikan | Sapphire Blue, Regal Bronze, Silk White | Sapphire Blue, Regal Bronze, Silk White |
| Biometrik | Cap jari optik dalam paparan, buka kunci wajah | Cap jari optik dalam paparan, buka kunci wajah |
Ukuran yang sama menjadikan keserasian aksesori sesuatu yang perlu diperiksa dengan teliti. Sarung yang direka untuk satu model mungkin hanya sesuai jika perumah kamera, kedudukan butang dan bukaan port juga sama. Jangan menganggap ukuran yang sama menjamin aksesori boleh ditukar ganti.
Angka 3,000 nit biasanya merupakan spesifikasi kecerahan puncak. Kecerahan sebenar mungkin bergantung pada mod automatik, keadaan luar, kandungan paparan dan tetapan perisian mengikut wilayah.
Untuk penggunaan media, kedua-dua peranti disenaraikan dengan pembesar suara stereo dwi yang simetri dan menyokong format biasa termasuk MP4, 3GP, MKV dan FLV. Tiada satu pun model disenaraikan dengan radio FM. Kedua-duanya mempunyai pembaca dokumen, menjadikan mana-mana pilihan sesuai untuk tugas tontonan dan pembacaan biasa.
Perbandingan Kamera dan Prestasi
Perkakasan kamera juga disenaraikan sebagai sama. Di bahagian belakang, kedua-dua telefon menggunakan kamera utama 50MP f/1.8 yang dipadankan dengan kamera sekunder 2MP f/2.4. Perbandingan tersebut mengenal pasti sensor utama sebagai Sony IMX852 dan menyenaraikan autofokus, denyar LED, rakaman video 4K serta rakaman video kamera hadapan 1080p untuk kedua-dua model.
Kamera hadapan disenaraikan sebagai unit lubang tebuk 32MP f/2 pada setiap telefon. Mod kamera termasuk malam, potret, panorama, profesional, gerak perlahan, selang masa, super bulan, makanan, video pandangan dwi dan tangkapan dokumen ultra-HD.
| Bahagian Kamera | vivo S2 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Kamera belakang utama | 50MP, f/1.8, Sony IMX852 | 50MP, f/1.8, Sony IMX852 |
| Kamera belakang sekunder | 2MP, f/2.4 | 2MP, f/2.4 |
| Kamera hadapan | 32MP, f/2 | 32MP, f/2 |
| Video belakang | 1080p dan 4K disenaraikan | 1080p dan 4K disenaraikan |
| Video hadapan | 1080p disenaraikan | 1080p disenaraikan |
| Autofokus | Ya | Ya |
| Denyar | LED | LED |
| Alat kamera | Malam, potret, pro, gerak perlahan, selang masa, super bulan | Malam, potret, pro, gerak perlahan, selang masa, super bulan |
Dari segi prestasi, kedua-dua telefon menyenaraikan MediaTek Dimensity 7360 Turbo dengan CPU lapan teras. Susunan teras yang disenaraikan merangkumi empat teras pada 2.5GHz dan empat teras pada 2.0GHz. Setiap model mempunyai RAM LPDDR4X 8GB, sehingga 8GB RAM maya tambahan dan storan UFS 3.1 128GB.
Perkakasan yang disenaraikan tidak menunjukkan pemenang prestasi yang jelas. Pilih berdasarkan harga, ketersediaan, sokongan perisian dan terma pemilikan melainkan ujian bebas mendedahkan perbezaan mengikut wilayah.
Kedua-dua model turut menyertakan sistem penyejukan kebuk wap berukuran 3,800mm². Sistem ini sepatutnya membantu menguruskan beban kerja berterusan, tetapi tingkah laku terma dalam penggunaan sebenar masih boleh berbeza berdasarkan penalaan perisian tegar, suhu persekitaran dan keperluan aplikasi.
| Ciri Prestasi | vivo S2 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Cipset | MediaTek Dimensity 7360 Turbo | MediaTek Dimensity 7360 Turbo |
| CPU | Lapan teras, sehingga 2.5GHz | Lapan teras, sehingga 2.5GHz |
| RAM | 8GB LPDDR4X | 8GB LPDDR4X |
| RAM maya | Sehingga 8GB | Sehingga 8GB |
| Storan | 128GB UFS 3.1 | 128GB UFS 3.1 |
| Slot kad memori | Tidak | Tidak |
| Penyejukan | Kebuk wap 3,800mm² | Kebuk wap 3,800mm² |
| Keputusan AnTuTu disenaraikan | 970,000, versi 11 | 970,000, versi 11 |
Bateri, Kesambungan dan Ketahanan
Kapasiti bateri merupakan salah satu ciri perkongsian terkuat. Kedua-dua peranti menyenaraikan bateri litium-ion 7,050mAh yang tidak boleh ditanggalkan, pengecasan pantas 44W, pengecasan berbalik dan pengecasan pintasan. Senarai yang diberikan turut melaporkan sehingga 49 jam masa bercakap, 33 jam main balik video dan 43 jam main balik muzik.
Angka-angka ini harus ditafsirkan sebagai anggaran yang dinyatakan dan bukannya hasil harian yang dijamin. Kecerahan skrin, kekuatan isyarat mudah alih, penggunaan kamera, permainan, penyegerakan latar belakang dan aktiviti 5G semuanya boleh menjejaskan ketahanan bateri.
Sahkan Model Tepat
Semak nama model, kod wilayah, konfigurasi storan dan status pelancaran sebelum membuat pesanan. V80 Lite 5G ditandakan sebagai dijangka dalam perbandingan yang diberikan.
Padankan Jalur Rangkaian
Bandingkan jalur 5G yang disokong telefon dengan pengendali anda. Kedua-dua peranti yang disenaraikan merangkumi n1, n3, n5, n8, n28B, n38, n40, n41, n66, n77 dan n78.
Semak Keperluan Pengecasan
Sahkan bahawa kotak mengandungi pengecas dan kabel yang sesuai untuk pasaran anda. Kedua-dua model disenaraikan dengan sokongan pengecasan 44W.
Semak Ciri Perlindungan
Cari penarafan IP68 dan IP69 yang dinyatakan, tetapi ikut panduan penjagaan pengeluar selepas terdedah kepada air, habuk atau hentakan.
| Kesambungan atau Perlindungan | vivo S2 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Sokongan SIM | Dwi SIM, GSM+GSM, nano SIM | Dwi SIM, GSM+GSM, nano SIM |
| 5G | Disokong | Disokong |
| Wi-Fi | 2.4GHz dan 5GHz | 2.4GHz dan 5GHz |
| Bluetooth | Versi 5.4 | Versi 5.4 |
| USB | USB-C 2.0 | USB-C 2.0 |
| Navigasi | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou |
| Ketahanan air | IP68 dan IP69 disenaraikan | IP68 dan IP69 disenaraikan |
| Ketahanan tambahan | MIL-STD-810H disenaraikan | MIL-STD-810H disenaraikan |
Kedua-dua telefon disenaraikan dengan 5G dwi-sedia, VoLTE, penambatan USB, USB On-The-Go dan fungsi hotspot Wi-Fi. Senarai jalur yang sama menjadikan kedua-duanya secara umum serupa di atas kertas, tetapi pensijilan pengendali masih penting untuk perkhidmatan yang boleh dipercayai.
Jalur yang disokong tidak secara automatik menjamin setiap ciri pengendali. Sahkan pensijilan tempatan, sokongan VoLTE dan keperluan pengaktifan 5G sebelum bertukar peranti.
Perbandingan tersebut turut menyenaraikan sentuhan dengan tangan basah, sentuhan dengan tangan berminyak, perlindungan hujan dan ciri Origin Island untuk kedua-dua model. Ciri tambahan ini meningkatkan persamaan ciri, tetapi tidak sepatutnya menggantikan pengendalian yang berhati-hati di sekitar cecair.
Telefon Mana yang Patut Anda Beli?
Keputusan ini mudah jika spesifikasi yang disenaraikan kekal tepat pada peringkat jualan runcit. vivo V80 Lite 5G menawarkan nilai yang lebih baik kerana ia ditunjukkan pada harga ₹28,999 berbanding ₹39,999 untuk vivo S2 5G. Kedua-dua telefon disenaraikan dengan pemproses, memori, skrin, kamera, bateri, perisian, kesambungan dan ciri perlindungan yang sama.
vivo S2 5G masih mungkin berbaloi jika ia tersedia lebih awal, hadir dengan waranti wilayah yang lebih baik, menawarkan promosi pelancaran yang lebih menarik atau mempunyai konfigurasi yang disahkan berbeza daripada senarai perbandingan. Ketersediaan amat relevan kerana tarikh pelancaran V80 Lite 5G ditandakan sebagai dijangka.
Sebelum Membeli:
- Sahkan nama model tepat dan konfigurasi storan mengikut wilayah
- Bandingkan harga runcit akhir dengan angka ₹28,999 dan ₹39,999 yang disenaraikan
- Sahkan liputan waranti, terma pemulangan dan pengecas yang disertakan
- Semak keserasian pengendali untuk 5G, VoLTE dan jalur yang disokong
- Semak ujian kamera dan bateri bebas selepas pelancaran
| Keutamaan Pembeli | Pilihan Disyorkan | Sebab |
|---|---|---|
| Harga disenaraikan paling rendah | vivo V80 Lite 5G | Ia disenaraikan ₹11,000 lebih rendah daripada S2 5G. |
| Perkakasan utama yang sama | Mana-mana model | Spesifikasi yang diberikan hampir sama. |
| Ketersediaan disenaraikan lebih awal | vivo S2 5G | Ia disenaraikan dengan tarikh pelancaran 6 Ogos 2026. |
| Bateri besar | Mana-mana model | Kedua-duanya menyenaraikan bateri 7,050mAh dan pengecasan 44W. |
| Kecerahan paparan | Mana-mana model | Kedua-duanya menyenaraikan skrin AMOLED melengkung dengan kecerahan puncak 3,000 nit. |
| Perkakasan kamera | Mana-mana model | Kedua-duanya menyenaraikan persediaan sensor belakang Sony IMX852 50MP yang sama. |
Untuk cadangan pembelian yang praktikal, mulakan dengan harga pasaran akhir dan bukannya helaian spesifikasi semata-mata. Jika V80 Lite 5G dilancarkan hampir dengan harga yang disenaraikan dan mengekalkan perkakasan yang dilaporkan, ia merupakan pilihan yang lebih menjimatkan. Jika jurang harga mengecil atau S2 5G menerima pakej waranti yang lebih baik, keputusan menjadi lebih seimbang.
Perbandingan Vivo S2 5G vs Vivo V80 Lite 5G menyenaraikan spesifikasi, harga dan maklumat pelancaran yang digunakan untuk panduan ini. Semak halaman tersebut dan senarai rasmi mengikut wilayah untuk mendapatkan kemas kini sebelum membuat pembelian.
Pilih vivo V80 Lite 5G untuk harga yang disenaraikan lebih rendah dan spesifikasi yang sepadan. Pilih S2 5G hanya apabila ketersediaan, waranti atau tawaran wilayah yang disahkan mewajarkan harga premium tersebut.
Q: Apakah perbezaan utama antara vivo V80 Lite 5G dan vivo S2 5G?
Perbezaan utama yang disenaraikan ialah harga. vivo S2 5G ditunjukkan pada harga ₹39,999, manakala vivo V80 Lite 5G ditunjukkan pada harga ₹28,999. Kebanyakan spesifikasi utama disenaraikan sebagai sama.
Q: Telefon manakah mempunyai bateri yang lebih baik?
Tiada kelebihan jelas yang disenaraikan. Kedua-dua model mempunyai bateri 7,050mAh, pengecasan pantas 44W, pengecasan berbalik dan pengecasan pintasan.
Q: Adakah kedua-dua telefon menggunakan pemproses dan memori yang sama?
Ya. Kedua-duanya disenaraikan dengan MediaTek Dimensity 7360 Turbo, RAM LPDDR4X 8GB, sehingga 8GB RAM maya dan storan UFS 3.1 128GB.
Q: Adakah vivo V80 Lite 5G menawarkan nilai yang lebih baik berbanding vivo S2 5G?
Berdasarkan angka yang disenaraikan, V80 Lite 5G menawarkan nilai yang lebih baik kerana harganya lebih rendah sambil memadankan spesifikasi paparan, kamera, bateri, pemproses dan kesambungan yang dilaporkan. Sahkan harga akhir mengikut wilayah sebelum membeli.