- vivo V80 Lite 5G menawarkan harga tersenarai yang lebih rendah, storan 128GB dan pengecas 44W.
- vivo V80 5G menambah storan 256GB, memori yang lebih pantas, kamera yang lebih baik dan pengecasan 100W.
- Kapasiti bateri adalah tinggi pada kedua-dua model, dengan sedikit kelebihan pada V80 5G.
- Pembeli yang mementingkan kamera patut memilih V80 5G kerana kamera telefoto, ultralebar dan swafoto 50MP.
- Nilai terbaik bergantung pada sama ada storan, fotografi atau kelajuan pengecasan lebih penting bagi anda.
vivo V80 Lite 5G vs vivo v80 5g: Perbezaan Utama
Perbandingan vivo V80 Lite 5G vs vivo v80 5g membezakan dua telefon pintar yang berkait rapat tetapi mempunyai keutamaan perkakasan yang sangat berbeza. Kedua-dua model menggunakan Android v16, OriginOS 6, sokongan dwi-SIM, sambungan 5G, paparan AMOLED, pembesar suara stereo, pembaca cap jari dalam paparan dan perlindungan IP68/IP69. Namun, V80 5G diposisikan sebagai pilihan yang lebih canggih, manakala model Lite memfokuskan kos tersenarai yang lebih rendah dan bateri berkapasiti besar.
Data perbandingan ini dikemas kini pada 26 Ogos 2026, dan menyenaraikan vivo V80 5G pada harga ₹47,999 serta vivo V80 Lite 5G pada harga ₹28,999. Harga ini ialah harga pada halaman perbandingan dan bukan jaminan harga runcit semasa, jadi semak penjual dan rantau anda sebelum membeli.
| Kategori | vivo V80 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Harga tersenarai | ₹47,999 | ₹28,999 |
| Sistem operasi | Android v16 | Android v16 |
| Antara muka tersuai | OriginOS 6 | OriginOS 6 |
| Pemproses | Snapdragon 7 Gen4, 2.8GHz | Dimensity 7360 Turbo, 2.5GHz |
| RAM dan storan | 8GB, 256GB | 8GB, 128GB |
| Bateri | 7200mAh | 7050mAh |
| Pengecasan pantas | 100W FlashCharge | 44W |
| Sistem kamera utama | Sudut lebar 50MP, telefoto 50MP, ultralebar 8MP | Sudut lebar 50MP, sekunder 2MP |
| Kamera hadapan | Autofokus 50MP | 32MP |
| Ketahanan air | IP68 dan IP69 | IP68 dan IP69 |
Bagi pembeli yang terutamanya memerlukan komunikasi harian, penstriman, aplikasi sosial dan ketahanan bateri yang lama, model Lite menyediakan ciri-ciri telefon pintar penting. V80 5G lebih berbaloi apabila storan, fleksibiliti kamera, kelajuan pengecasan dan ruang prestasi menjadi keutamaan utama.
Pilih model Lite untuk pemilikan yang menjimatkan kos. Pilih V80 5G apabila peningkatan kamera, storan dan pengecasannya berbaloi dengan harga tersenarai yang lebih tinggi.
Terbaik untuk Nilai
vivo V80 Lite 5G menawarkan harga tersenarai yang lebih rendah sambil mengekalkan AMOLED, 5G, audio stereo, bateri besar dan perlindungan IP68/IP69.
Terbaik untuk Fotografi
vivo V80 5G mempunyai kamera telefoto 50MP, kamera ultralebar 8MP, OIS dan kamera swafoto autofokus 50MP.
Terbaik untuk Storan
V80 5G menyertakan storan dalaman 256GB dan UFS 4.1, memberikan kapasiti tersenarai dua kali ganda berbanding model Lite.
Paparan, Reka Bentuk dan Pengalaman Harian
Kedua-dua telefon menggunakan paparan AMOLED berwarna dan menyokong input sentuhan, ciri berkaitan HDR serta reka bentuk kamera swafoto lubang tebuk. V80 5G mempunyai spesifikasi panel yang lebih premium, termasuk paparan melengkung, gamut warna lebar P3, HDR10+ dan kecerahan puncak yang dinyatakan lebih tinggi. Sebaliknya, model Lite menekankan kebolehbacaan di luar bangunan dan pensijilan keselesaan mata.
Dimensi dan berat yang disenaraikan menunjukkan bahawa V80 5G ialah peranti nipis seberat 197g dengan ketebalan 7.99mm. Data perbandingan yang tersedia tidak memberikan profil dimensi dan berat lengkap untuk model Lite, jadi panduan ini tidak menganggarkan kelebihan saiz secara langsung untuknya.
| Ciri paparan | vivo V80 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Jenis panel | AMOLED berwarna, 1B warna | AMOLED berwarna |
| Nisbah aspek | 19.5:9 | 20:9 |
| Ketumpatan piksel | Kira-kira 454 PPI | Kira-kira 449 PPI |
| Nisbah skrin kepada badan | Kira-kira 90.1% | Kira-kira 83% |
| Kecerahan dinyatakan | 1800 nit HBM, 6000 nit puncak | 3000 nit |
| Bentuk paparan | Melengkung | Tidak disenaraikan sebagai melengkung |
| Ciri mata dan paparan | Gamut P3, HDR10+ | HDR, cahaya biru rendah, kelipan rendah, pensijilan kebolehbacaan di bawah cahaya matahari |
V80 5G lebih sesuai untuk pengguna yang mementingkan panel visual yang mengasyikkan, bezel yang lebih nipis dan pengalaman tontonan beresolusi lebih tinggi. Model Lite masih sesuai untuk menonton video umum, melayari internet, menghantar mesej dan navigasi, terutamanya bagi pembeli yang menghargai harga tersenarai yang lebih rendah.
Kedua-dua peranti menyertakan pembesar suara stereo berkembar, tiada bicu fon kepala 3.5mm, USB-C 2.0, Bluetooth, Wi-Fi, GPS dan sokongan 5G. V80 5G turut menyenaraikan NFC dan pemancar IR, manakala model Lite tidak menyenaraikan mana-mana ciri tersebut dalam perbandingan yang disediakan.
Jangan bandingkan angka kecerahan tanpa mengambil kira label pengukuran. Angka V80 5G merangkumi nilai HBM dan puncak, manakala senarai Lite hanya menyatakan satu angka kecerahan.
| Reka bentuk dan sambungan | vivo V80 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Susunan SIM | Dwi-Nano-SIM | Dwi-Nano-SIM |
| 5G | Disokong | Disokong |
| Wi-Fi | 2.4GHz dan 5GHz | Sokongan hotspot Wi-Fi disenaraikan |
| Bluetooth | Versi 6.0 | Versi 5.4 |
| USB | USB-C 2.0 | USB-C 2.0 |
| NFC | Ya | Tidak disenaraikan |
| Pemancar IR | Ya | Tidak disenaraikan |
| Bicu fon kepala | Tiada | Tiada |
| Pembesar suara stereo | Stereo simetri berkembar | Stereo simetri berkembar |
Perbandingan Kamera dan Ciri Rakaman
Sistem kamera ialah salah satu sebab paling jelas untuk mempertimbangkan vivo V80 5G berbanding model Lite. Susunan kamera belakangnya menggabungkan kamera sudut lebar 50MP, kamera telefoto 50MP dan kamera ultralebar 8MP. Ia turut menyenaraikan OIS dan sensor Sony IMX852. Model Lite menggunakan kamera utama 50MP dan kamera sekunder 2MP, memberikan susunan pengimejan yang lebih ringkas.
V80 5G juga mempunyai kamera hadapan sudut lebar 50MP dengan autofokus, manakala model Lite menyenaraikan kamera hadapan 32MP. Menurut data perbandingan, kedua-dua telefon menyediakan reka bentuk swafoto lubang tebuk, denyar LED, sokongan autofokus dan rakaman video 4K.
| Bahagian kamera | vivo V80 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Kamera belakang utama | Sudut lebar 50MP | 50MP, f/1.8 |
| Kamera belakang tambahan | Telefoto 50MP, ultralebar 8MP | 2MP, f/2.4 |
| Penstabilan optik | OIS disenaraikan | Tidak disenaraikan |
| Sensor belakang | Sony IMX852 disenaraikan | Tidak disenaraikan |
| Kamera hadapan | Autofokus 50MP | 32MP, f/2 |
| Video belakang | 4K dan 1080p | 1080p dan 4K disenaraikan |
| Video hadapan | 4K dan 1080p | 1080p disenaraikan |
| Mod kamera | Malam, potret, pro, panorama, gerak perlahan, selang masa | Fungsi foto dan video asas disenaraikan |
Untuk potret dan subjek jauh, kamera telefoto V80 5G memberikan kelebihan yang lebih bermakna. Untuk landskap, seni bina dan gambar berkumpulan, kamera ultralebar menawarkan lebih banyak fleksibiliti pembingkaian. Model Lite masih mampu mengendalikan fotografi siang biasa, dokumen, potret dan video, tetapi menawarkan lebih sedikit perspektif khusus.
Kedua-dua telefon menyenaraikan alat berfokuskan AI. V80 5G merangkumi AI Magic Move, AI Image Expander, AI high-resolution UHD, AI Erase, Gemini Live, Circle to Search, AI Captions, Smart Call Assistant dan ciri-ciri lain. Model Lite menyenaraikan AI Erase 2.0, Live Photo, AI Creation, AI Transcript Assist, Circle to Search, AI Captions dan Smart Call Assistant.
Jumlah megapiksel yang lebih tinggi tidak menentukan keseluruhan pengalaman kamera. Kepelbagaian kanta, OIS, autofokus, maklumat sensor dan ciri pemprosesan turut mempengaruhi telefon yang paling sesuai dengan penggunaan anda.
Ikuti proses pemilihan ringkas ini:
Kenal Pasti Subjek Utama Anda
Pilih V80 5G jika anda kerap merakam subjek jauh, pemandangan luas, potret atau keadaan cahaya yang berubah-ubah. Pilih model Lite jika kebanyakan gambar menggunakan kamera utama.
Semak Keutamaan Swafoto Anda
V80 5G menyenaraikan kamera hadapan autofokus 50MP, menjadikannya spesifikasi yang lebih baik untuk swafoto terperinci dan video menghadap hadapan.
Semak Keperluan Video
Kedua-dua model menyenaraikan rakaman 4K untuk kamera belakang. V80 5G turut menyenaraikan rakaman hadapan 4K, manakala spesifikasi Lite menyenaraikan rakaman hadapan 1080p.
Bandingkan Alat Penyuntingan
Jika penyuntingan AI dan alat pembantu penting bagi anda, semak ciri perisian tepat yang tersedia di rantau jualan anda sebelum membuat pesanan.
Prestasi, Bateri dan Pengecasan
vivo V80 5G menggunakan platform Qualcomm Snapdragon 7 Gen4 dengan pemproses okta-teras 2.8GHz yang dinyatakan, RAM LPDDR5X, storan UFS 4.1 dan kebuk wap ultra besar berukuran 3800mm². Model Lite menggunakan MediaTek Dimensity 7360 Turbo pada 2.5GHz, RAM LPDDR4X dan storan UFS 3.1.
Perbezaan ini menunjukkan bahawa V80 5G lebih lengkap untuk berbilang tugas yang berat, akses storan yang lebih pantas serta beban kerja kamera atau produktiviti yang mencabar. Data perbandingan menyenaraikan skor AnTuTu 970,000 untuk V80 5G di bawah versi 11. Tiada skor penanda aras yang setanding disediakan untuk model Lite, jadi sebaiknya elakkan daripada menetapkan jurang prestasi yang tepat.
| Ciri prestasi | vivo V80 5G | vivo V80 Lite 5G |
|---|---|---|
| Cipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen4 | MediaTek Dimensity 7360 Turbo |
| Kelajuan CPU | 2.8GHz | 2.5GHz |
| RAM | 8GB LPDDR5X | 8GB LPDDR4X |
| Storan dalaman | 256GB UFS 4.1 | 128GB UFS 3.1 |
| RAM maya | Sehingga 12GB tambahan | Sehingga 8GB tambahan |
| Penyejukan | Kebuk wap 3800mm² | Kebuk wap disenaraikan |
| Penanda aras dinyatakan | 970,000, AnTuTu v11 | Tidak disenaraikan |
Kapasiti bateri kedua-dua peranti adalah kukuh. V80 5G menyenaraikan bateri 7200mAh, hanya sedikit lebih tinggi berbanding kapasiti 7050mAh pada model Lite. Perbezaan yang jauh lebih besar ialah kelajuan pengecasan: 100W FlashCharge pada V80 5G berbanding pengecasan 44W pada model Lite.
Kedua-dua telefon menyenaraikan pengecasan terbalik dan bateri litium-ion tidak boleh tanggal. Pengecasan pintasan disenaraikan secara khusus untuk V80 5G, yang mungkin berguna bagi pengguna yang memastikan telefon terus disambungkan semasa menjalankan beban kerja yang disokong.
Model Lite sudah menawarkan kapasiti yang besar. V80 5G memperoleh kelebihannya melalui pengecasan yang lebih pantas, perkakasan yang lebih berkuasa dan sokongan pengecasan pintasan yang disenaraikan, bukannya semata-mata melalui saiz bateri.
| Pertimbangan bateri | Pilihan lebih baik | Sebab |
|---|---|---|
| Kapasiti tersenarai terbesar | vivo V80 5G | 7200mAh berbanding 7050mAh |
| Pengecasan lebih pantas | vivo V80 5G | 100W FlashCharge berbanding 44W |
| Nilai penggunaan lama asas | vivo V80 Lite 5G | Bateri besar dengan harga tersenarai yang lebih rendah |
| Pengecasan terbalik | Seri | Disenaraikan pada kedua-dua model |
| Pengecasan pintasan | vivo V80 5G | Disenaraikan khusus untuk V80 5G |
Model vivo V80 Mana Patut Anda Beli?
Pilihan yang tepat bergantung pada ciri yang akan anda gunakan, bukannya nama model. vivo V80 Lite 5G ialah pilihan praktikal untuk pembeli yang mahukan telefon 5G moden dengan bateri besar, paparan AMOLED, pembesar suara stereo, perlindungan air dan habuk yang tahan lasak serta harga tersenarai yang lebih rendah.
vivo V80 5G ialah pilihan yang lebih berkemampuan untuk pengguna yang menjangka menyimpan banyak aplikasi dan foto berukuran besar, merakam video swafoto yang lebih canggih, menggunakan pelbagai perspektif kamera atau mengecas semula dengan pantas. Storan 256GB turut memberikan kelebihan jelas untuk penyimpanan media jangka panjang kerana kedua-dua telefon tidak menyenaraikan slot kad memori.
| Profil pembeli | Model disyorkan | Sebab utama |
|---|---|---|
| Kos permulaan lebih rendah | vivo V80 Lite 5G | ₹28,999 tersenarai berbanding ₹47,999 |
| Fotografi mudah alih | vivo V80 5G | Telefoto, ultralebar, OIS dan kamera swafoto yang lebih baik |
| Penggunaan storan berat | vivo V80 5G | Storan dalaman 256GB |
| Sesi penggunaan bateri yang lama | Mana-mana | Kedua-duanya menyenaraikan bateri melebihi 7000mAh |
| Pengecasan semula pantas | vivo V80 5G | Pengecasan 100W |
| Tugasan telefon pintar harian | vivo V80 Lite 5G | Ciri asas pada harga tersenarai yang lebih rendah |
| Sambungan yang kaya dengan ciri | vivo V80 5G | NFC, pemancar IR dan senarai Bluetooth yang lebih baharu |
Gunakan senarai semak ini sebelum membuat keputusan akhir:
Senarai Semak Pembelian:
- Sahkan harga serantau semasa dan konfigurasi storan
- Tentukan sama ada 128GB mencukupi tanpa slot kad memori
- Pilih V80 5G untuk fotografi telefoto atau ultralebar
- Semak sama ada NFC atau pemancar IR penting untuk rutin anda
- Sahkan ketersediaan pengecas dan spesifikasi serantau sebelum membuat pesanan
Untuk rujukan spesifikasi baris demi baris, semak perbandingan Smartprix vivo V80 5G vs vivo V80 Lite 5G, yang dikemas kini pada 26 Ogos 2026.
Bagi kebanyakan pembeli yang mementingkan bajet, vivo V80 Lite 5G ialah pilihan permulaan yang munasabah. V80 5G berbaloi dengan harga premium apabila storan, perkakasan kamera dan pengecasan 100Wnya benar-benar sepadan dengan keutamaan anda.
Soalan Lazim: vivo V80 Lite 5G vs vivo v80 5g
Q: Telefon manakah mempunyai bateri yang lebih besar, vivo V80 Lite 5G atau vivo V80 5G?
vivo V80 5G menyenaraikan bateri 7200mAh, manakala vivo V80 Lite 5G menyenaraikan 7050mAh. Perbezaannya sederhana, tetapi V80 5G turut mempunyai pengecasan 100W yang lebih pantas berbanding 44W pada model Lite.
Q: Model manakah mempunyai kamera yang lebih baik?
vivo V80 5G mempunyai sistem kamera yang lebih serba boleh, dengan kamera belakang sudut lebar 50MP, telefoto 50MP dan ultralebar 8MP, selain OIS serta kamera hadapan autofokus 50MP. Model Lite menggunakan kamera belakang utama 50MP, kamera sekunder 2MP dan kamera hadapan 32MP.
Q: Adakah vivo V80 Lite 5G mempunyai storan boleh dikembangkan?
Tiada slot kad memori disenaraikan untuk mana-mana model dalam perbandingan yang disediakan. V80 Lite 5G menyediakan storan dalaman 128GB, manakala V80 5G menyediakan 256GB.
Q: Adakah vivo V80 5G berbaloi dipilih berbanding model Lite?
Ia boleh berbaloi bagi pembeli yang memerlukan pengecasan lebih pantas, storan lebih besar, perkakasan pemprosesan yang lebih berkuasa, NFC, pemancar IR atau kamera yang lebih fleksibel. Model Lite kekal menawarkan nilai yang lebih baik apabila peningkatan tersebut bukan keutamaan.
Konfigurasi serantau, harga, ciri perisian dan ketersediaan boleh berubah. Sahkan senarai produk yang tepat sebelum membeli.